Мої уроки






Справжній учитель завжди боїться своїх перших уроків, а вже на всі інші йде з трепетом.

1. (план-конспект уроку в 5 класі)
Тема. Моя сім’я та друзі.


Мета. Повторити й активізувати JIO теми.
 Вчити будувати власне висловлювання про родину та друзів, 
складати діалог на задану тему. Пригадати правила вживання to be у Present Simple
Продовжувати формувати навички діалогічного та монологічного мовлення, 
 удосконалювати техніку читання, розвивати граматичні навички та навички письма, 
аудіювання. Збагачувати словниковий запас учнів. 
Виховувати повагу до членів родини, сімейні цінності, 
товариськість, дисциплінованість.
Обладнання: картки із завданням для письма, картки із фразами 
для складання діалогів, ілюстрації родини, таблиця з алфавітом, 
картки з родинним деревом, запис пісні, магнітофон.
1.                  Привітання
2.                  Повторення вірша “School”
3.                  Бесіда про погоду
4.                  Гра “Snowball” (members of the family)
5.                  Повідомлення теми і мети уроку
- Today we are going to speak about our families and friends, 
play some games and do many interesting exercises.
1.                  Закріплення JIO теми
а) Знайти заховані слова (Ех. 2) і дати відповіді на питання
б) Дописати слова (Ех.З)
2.                  Закріплення вживання “to be” у Present Simple. 
Записати у зошит. Читання і переклад тексту (Ех.1)
3.                  Фізкультхвилинка
4.                  “Family Т гее”
Look at the Family T ree and answer the questions
5.                  Робота в парах. Скласти і зачитати діалог
1)  - I’ve got a friend.
-                     What is her name?
-                     Her name is Kitty. She is a little girl.
-                     How old is she?
-                     She is seven.
-                     Where is she from?
-                     She is from Great Britain.
-                     Has she got a brother?
-                     Yes, she has got a brother.
2)  - I’ve got a friend.
-                     What is his name?
-                     His name is Bill.
-                     How old is Bill?
-                     He is eleven.
-                     Is he Ukrainian?
-                     No, he isn’t. He is English.
-                     He is from Great Britain.
3)  - Do you have a friend?
-                     Yes, I do. I have a friend.
-                     What is his name?
-                       His name is Den.
-                       Is he ten?
-                       No, he isn’t. He is nine.
-                       What does your friend look like?
-                       He is tall and skinny. His hair is straight.
6.        Relaxation
Listen to the song and answer the questions.
What is a main idea of the song?
7.        Try to guess who this is using the definition
a)                    Your father and your mother are your ... (parents);
b)                   Your father for your grandfather is his ... (son);
c)                    You for your parents are their ... (son, daughter);
d)                   Your mother is sister is your ... (aunt);
e)                    Your aunt’s son is your ... (cousin);
f)                    Your father’s father is your ... (grandfather);
g)                   Your mother’s brother is your ... (uncle);
h)                   Your father’s mother is your (grandmother);
8.        Читання тексту з перекладом (Ex.l, p. 54)
III. Заключна частина уроку
1.        Listen to the poem and call the members of the family in English. 
“Расскажу-ка вам, друзья,
Как живёт моя семья.
Шьёт роскошные наряды
 Нам с сестренкой мама, mother.
Вышивает тетя, aunt,
У нее большой талант.
Служит в самом главном банке
 Наш любимый дядя, uncle.
Каждый день после работы
Он гуляет с дочкой, daughter.
Варит вкусное варенье
 На зиму бабуля, granny.
Весь вареньем перемазан
 Мой двоюродный брат, cousin.
Есть еще щенок пушистый
 У моей сестренки, sister.
Со щенком гулять по саду
Ходит старший брат мой, brother.
Если что-то сделать надо Обращаюсь к папе, father.
Папа мастер хоть куда,
Мне готов помочь всегда.
Он научит сына, son,
Чтоб умел всё делать сам ”
2.        Підсумок уроку. Виставлення оцінок
3.        Повідомлення дом. завдання
- Write a composition “My Family”

І — am.
You, we, they - are.
He, she, it - is.
My name   Kate. I__ 10 years old. I good at school. My mother___________________ a
doctor. She____ 37. My father ___a manager. He ____40. They___ kind and
clever. My family___ very nice.
1.                 Знайти заховані слова:
Jokplmotherk
Hrgfatherokui
Ithfusiosonlf
Krsdaughteryw
Krbrotherstuw
Hgysisterjmng
Gtyhauntglmo
Hunclenyhkja
2.                 Допиши слова:
Тітка - au   
Сестра - s_ste_
Мама - m_th_r
Тато – f__ ther
Бабуся - g_an_m_th_r Дядько - u_c_l
 Син-s_n


1. (план-конспект уроку в 8 класі)


Темa. Beлика Британія (повторення). Англійські традиції.

Мета. Закріпити та узагальнити знання учнів про географічне положення Великої Британії,активізувати ЛО теми. Проконтролювати розуміння прочитаного тексту,навчати монологічному висловлюванню на базі тексту. Ознайомити учнів з деякими традиціями Великої Британії, поглиблювати знання учнів про культуру країни,мова якої вивчається. Удосконалювати техніку читання, розвивати навички усного мовлення, вміння будувати зв’язне висловлювання, вміння аудіювання. Продовжувати розвивати навички літературного перекладу. Виховувати повагу до традицій і культур народів світу.

 Обладнання: підручник, карта Великої Британії, картки з питаннями, впр.129(стор.32), картки із вправами до тексту.
Хід уроку.
І.Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання. Greeting
 -Good morning, pupils!
-Who is on duty today?
-Who is absent?
2.Уведення в іншомовну атмосферу. Warming up
 Повторення прислів’їв
-Say the proverb to the end.
1)                  Time... (is money).
2)                 A friend to all... (is a friend to none).
3)                  There is no place... (like home).
4)                  East or west... (home is best).
5)                  Good name is... (better than riches).
6)                  Early to bed and early to rise... (makes you healthy, wealthy and wise).
7)                  A friend in need... (is a friend indeed).
8)                  A good beginning... (makes a good ending).
3. Повідомлення теми та мети уроку.Aim.
-At the lesson today we shall recollect as much as possible about Britain and summarize the information about the geographical position of this country. Then we shall read and discuss the text about the English Traditions and also do some exercises.
II. Основна частина уроку
1. Вправа на перевірку знань географічного положення Великої Британії “Екзамен”..Асtivity An exam
-Imagine that you are taking an exam in Geography at an English school. Take a card and try to answer all the questions using the map.
(Картки із запитаннями впр.129, стор 32: з 1 по 14.)
2. Тестування “Велика Британія”.Взаємоперевірка. TestGreat Britain
-Complete the sentences. Choose the right variant: a, b or c.
1)                  The British Isles lie in the:
a)           northeast of Europe;
b)          northwest of Europe;
c)           northwest of America.
2)                  The largest island in Europe is:
a)           Ireland;
b)          Northern Ireland;
c)           Great Britain.
3)                  Great Britain consists of:
    
a)           England, Scotland and Wales;
b)          England and Scotland;
a)England,Scotland and Wales;b)England and Wales;c) Scotland, Wales and Northern Ireland.
4)                 England is situated:
a)            in the western part of Great Britain;
b)            in the central part of G.B.;
c)            in the southern and central part of G.B.
5)                 The national flag is called:
a)            “Happy Nick”;
b)            “Union Jack”;
c)            “Merry Roger”.
6)                 Great Britain is washed by;
a)            the Pacific Ocean and the North Sea;
b)            the Atlantic Ocean and the Irish Sea;
c)            the Atlantic Ocean, the Irish Sea and the English Channel.
7)                 The surface of England is:
a)            flat;
b)            mountainous;
c)            very mountainous.
8)                 The longest river of Great Britain is:
a)            the Thames;
b)            the Severn;
c)            the Danube.
9)                 Great Britain is famous for its:
a)           еlectronic  industry;
b)            woollen industry;
c)            motor-car industry.
10)             The three colours of the British flag are:
a)            red, white and green;
b)            red, white and blue;
c)            red, green and yellow.
11)             The capital of the United Kingdom is:
a)            Belfast;
b)            Canberra;
c)            London.
12)             Great Britain is rich in:
a) coal; b)gold, c)marble.
- Change the copy-books with your neighbours and check on works.
The Keys are: lb, 2c, 3a, 4c, 5b, 6c, 7a, 8b, 9b, 10b, 1 lc, 12a.
3. Контроль домашнього читання. Завдання 13, стор. 129. Check on Home Reading.
1)            Етап підготовки до домашнього читання тексту. Pre-reading activity.
-                Why do we speak so much about English traditions?
-                You have read the text “Some English Traditions”, haven’t you?
-                First of all let’s read the words under the text. Repeat after me.
2)            Виконання вправ під час читання, While-reading activity.
-                Читання з перекладом.
-                Agree or disagree with the following statements.
1)      Englishmen never throw their old things away, they sell them.
2)      They don’t want to have central heating because it is not cold.
3)      The traditional dress of the Horse Guards regiment appeared more than eight hundred years ago and costs much.
4)      The Parliament consists of the House of Lords and the House of Commons.
5)      The Lord Chancellor is the Head of the House of Lords, and during the sessions he takes seat on one of the benches for lords.
6)      There are two parties in the House of Commons.
7)      The members of the House of Commons keep order when a representative of any party is speaking.
8)      In old times the members of the Parliament didn’t go home after the sessions because they were afraid of robbers.
Keys: 1-, 2-, 3+, 4+, 5-, 6+, 7+, 8-.
-                Find the English equivalents of the following word-combinations given in Ex. 2b, p. 130 (in written form).
3)            Виконання післятекстових комунікативних вправ. Post-reading with a focus on speaking.
a)       Answer the questions of Ex. 3, p. 130
b)      Which of the English traditions did you find the most interesting?
c)       What do you remember from the text about English traditions?
d)      Do you have any traditions in your family? What are they?
4)            Гра «Що це за свято?» Game “What holiday is it?”
-                Let’s recollect English holidays. You have to say: what holiday is it?
a)       It is the first holiday of the year.
(New Year’s Day)
b)      Children go from house to house and ask for treats (частування).
(Halloween)
c)       The sky is high, the sea is deep.
Thinking of you I cannot sleep.
If you love me like I love you Nothing but death will part us two.
(St. Valentine’s Day)
d)      On this holiday people eat special food: eggs and special cakes.
(Easter)
e)       This holiday is celebrated on the 25th of December.
(Christmas)
f)       Mother is the dearest
Of all the friends I know.
She helps me to work and play That’s why I love her so.
(Mother’s Day)
g)       On this holiday people put up a maypole tree.
(May Day)
III. Заключна частина уроку
1.             Підведення підсумків уроку. Summarizing.
-                You’ve learnt a lot about the English traditions and Great Britain.
-                Which activity did you like at the lesson?
-                What was difficult for you?
-                Your marks are...
2.             Повідомлення домашнього завдання.
Homework
Ex. 3, p. 130 (in written form).

Where do the British Isles lie?


What islands form a group of the British Isles?


What parts does Great Britain consist of?


Where are they situated?


What ocean and what seas is Great Britain washed by?


Where is Northern Ireland situated?


What countries make the United Kingdom?


What is the highest mountain in Great Britain?


Where is Northern Ireland situated?


What countries make the United Kingdom?


What is the highest mountain in Great Britain?


What is the longest river of Great Britain?


What kind of climate has Great Britain?


What is the capital of Great Britain?


What river does London stand on?


Agree or disagree with the foliowing statements.
True
False
1) Englishmen never throw their old things away, they sell them.


2) They don't want to have central heating because it
is not cold.


3) The traditional dress of the Horse Guards regiment appeared more than eight hundred years ago and costs much.


4) The Parliament consists of the House of Lords and the House of Commons.


5) The Lord Chancellor is the Head of the House of Lords, and during the sessions he takes seat on one of the benches for lords.


6) There are two parties in the House of Commons.


7) The members of the House of Commons keep order when a representative of any party is speaking.


8) In old times the members of the Parliament didn't go home after the sessions because they were afraid
of robbers.




План-конспект  уроку  з  англійської   мови                           у 7 класі
ТЕМА.  Домашні  обов`язки. Повсякденні  справи.

МЕТА. Активувати  лексичні  одиниці  теми, вчити  вживати  їх  у  власному  мовленні. Розвивати  комунікативні  вміння  учнів; удосконалювати  техніку  читання, навички  аудіювання  й  усного  мовлення  з  опорою  на  лексико- граматичні  структури, уміння  працювати  в  парах. Розвивати  пам`ять, фонетичний  слух, мовну  здогадку  й  логічне  мислення  учнів. Виховувати  любов  до  праці  й  шанобливе  ставлення  до  чужої  праці.

ОБЛАДНАННЯ: роздаткові  картки  із  завданнями, малюнки  із  зображенням  побутових  приладів, аудіозапис  вірша, електронна  презентація «Household  Chores», підручник  О.Карп`юк  «English  7», друкований  зошит  до  підручника.

                                                         ХІД  УРОКУ :


І. Підготовка  до  сприйняття  іншомовного  мовлення


1. Привітання
- Good  morning, pupils!
-How  do  you  do!
-Who  is  on  duty  today? Who  is  absent?
-What  day  is  it  today?
-What  is  the  weather  like  today?

2. Повідомлення  теми  та мети уроку
- At  our  today`s  lesson  we  shall  talk  about  household  chores, do  interesting  exercises  on  the  topic  and  remember  the  vocabulary. I  hope  we  shall  have  an  interesting  and  useful  lesson.

3. Уведення  в  іншомовну  атмосферу
- Listen  to  the  poem  and  answer  my  questions :
- Who  is  the  character  of  the  poem : a  boy  or  a  girl ? Why  was  the  child  sent  to  the  room ? Did  he/she  feel  punished ?

                                            Sent  to  My  Room
I  broke  a  dish
And  mom  got  mad.
She  sent  me  to  my  room
Because  she  said  that  I  was  bad.

So  I`m  sitting  here
On  my  canapé
With  my  stereo
And  my  colour  TV

And  my  favourite  doll
And  my  electric  train
And  my  building  blocks
And  my  video  game,

And  I`m  wondering  what
My  mother  meant 
When  she  said  my  room
Was  a  punishment.
-Listen  to  the  poem  again  and  complete  it  with  the  words  you`ll  hear.

                                            Sent  to  My  Room
I  broke  a  _______
And  mom  got  mad.
She  sent  me  to  my  room
Because  she  said  that  I  __________ bad.

So  I`m  _________  here
On  my  canapé
With  my  stereo
And  my  colour  _________

And  my  _________  doll
And  my  electric  _________
And  my  _________  blocks
And  my  video  game,

And  I`m  _________  what
My  mother _________
When  she  said  my  room
Was  a  punishment.

ll. Ocновна  частина  уроку


1.Завдання  на  картках N1
-Match  the  word  combinations  with  their  translations
1.to  wash  up                                     a)робити покупки
2.to  cook                                             b)прати  одяг
3.to  make  coffee                              c)підмітати  підлогу
4.to  make  a  bed                               d)мити  посуд
5.to  feed  a  pet                                 e)годувати домашнього  улюбленця
6.to  do  shopping                              f)пришивати ґудзики
7.to  sew  buttons                              g)прасувати
8.to  wash  clothes                             h)застеляти  ліжко
9.to  iron                                               i)куховарити
10.to  sweep  the  floor                      j)готувати  каву

2.Презентація  «Household  Chores»
-You  should  look  and  answer  the  questions.

3.Виконання  вправи 4,с.27 (workbook)
-Read  and  match  with  the  pictures.

4.Завдання  на  картках  N2
-When  we  do  chores  we  can  use  different  machines  which  do  our  work  easier  and  quicker. Let`s  read  and  translate  the  names  of  these  machines .

-Now  match  the  descriptions  with  the  household  appliances.
a) dishwasher                       1) You  wash  clothes  in  it.  It`s a __________.
b) washing  mashine           2) You  clean  with  it.  It`s a __________.
c) kettle                                 3) You  heat  things  very  quickly  in  it.  It`s a ________.
d) telephone                         4) You  press  clothes  with  it.   It`s  an­­­­­­ _________.
e) refrigerator                      5) You  watch  movies  and  play  computer  games  on  it.
 f) vacuum  cleaner                  It`s a ________.
h) microwave  oven             6)  You  ring  your  friends  and  talk. It`s a ________.
i) toaster                                7) It  cleans  your  dirty plates, silverware  and  pans.
 j) iron                                         It`s a ________.
k)TV                                        8) You boil  water  in  it.  It`s a __________.
                                                9) It  makes  toasts. It`s a __________.
                                                10) It  makes  food  very, very  cold. It`s a __________.
                                                 11) It  keeps  your  food  cold. It`s a __________.

5.Cкладання  діалогів  із  розрізнених  фраз. Poбота  в  парах
-You  should  put  the  phrases  of  the dialogue  in  a  proper  order  and  make  a  dialogue.
                                                                      1
-Who   is  the  busiest  person  in  your  family ?
-My  mum  is.
-Do  you  help  her  about  the  house ?
-Yes,  of  course.  I  sweep  the  floor  and  wash  up  after  dinner.
                                                      2
-Do  you  like  to  do  householding ?
-Yes , I do. But  not  very  often.
-And  what  do  you  do ?
-I  feed  my  dog  and  water  flowers.
                                                      3
-Who  usually  cooks  in  your  family ?
-My  mum  does.
-And  what  about  you ? Do  you  like  cooking ?
-Yes, I  do.  Sometimes  I  cook  breakfast  for  our  family.

                                                              4
-Why  are  you  so  tired ?
-Because  I  have  been  washing  up  all  the  morning.
-Do  you  like  to  do  it ?
-Oh,  no!  But  sometimes  I  help  my  mum  to  wash  up  after  breakfast.

                                                                5
-Can  you  sew  buttons ?
-Yes,  I  can.  I like  it.
-And  what  about  cooking ?
-Oh, I  cannot  cook.  My  mum  usually  cooks  in  our  family.
                                                                   6
-Have  you  got  a  pet ?
-Yes,  I  have.  It`s  a  very  nice  dog.
-Who  feeds  your  dog ?
-I  do.  But  sometimes  my  sister  does.
                                                                 7
-Can  you  iron  clothes ?
-Yes , I can.  But  I  do  it  not  very  often.
-And  what  about  doing  shopping ? 
-Oh,  I like  it  very  much !

-Read  your  dialogues, please.

6.Слухання  вірша  «When  mummy  is  away».
-Listen  to  the  poem  (p.56)  and  answer  the  question : What  happened  one  day?
Listen again  and  answer  the  questions  after  the  poem.

lll.Заключна  частина  уроку


1.Гра  « Doing  Chores ».
-We`ll  play  a  game. One  pupil  shows  his  household  chore  and  we  should  guess  what  it  is.  You  ask : - Are  you  sweeping  the  floor ?
                                                    - Are  you  washing  up ? etc.

2. « Ланцюжок».
- Make  a  chain. Talk  about  your  household  chores : - I  make  a  bed.  And  you ?
                                                                                            - I cook.  And  you ?
                                                                                            - I mop  the  floor. And  you ? etc.

3.Підсумок  уроку
- Do  you  often  help  your  parents  about  the  house ? I  believe  you  are  helpful  children  for  your  parents  and  help  them  with  householding  every  day.
- Your  marks  for  the  lesson are…

4.Повідомлення  домашнього  завдання
-  You  homework  is  to  wtite  a  short  composition “ How  I  help  my  parents “.
- Our  lesson  is  over.  Good  bye !


                                    








Немає коментарів:

Дописати коментар